Web stranice koje koristim
Sve što vam treba da bi se snašli u džungli hrvatske poljoprivrede
Informacije o poljoprivredi RH (politike, propisi, zakoni, upute, statistike…):
poljoprivreda.gov.hr (ministarstvo)
apprrr.hr i agronet.apprrr.hr (agencija za plaćanje, odlična Agronet aplikacija za poljoprivredno gospodarstvo - od fondova do osnovnih podataka)
ruralnirazvoj.hr (sve o fondovima, kalendar natječaja)
hapih.hr
savjetodavna.hr (tečajevi, korisne brošure i informacije iz agronomske i ostale struke)
Statistike:
dzs.hr (dosta se teško snaći, budite uporni)
www.popispoljoprivrede.hr
Informacije o cijenama poljoprivrednih proizvoda:
HR: http://www.tisup.mps.hr/ (indikativno, često neprecizno)
EU, svijet:
https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/farming/facts-and-figures/markets/overviews/market-overview-sector_en
www.zmp.de (burzovne cijene žitarica, uljarica, ulja, sojina sačma… ovakvih izvora ima milijun na webu, ovo je izvor koji najčešće koristim
https://thelivestocktraders.nl/pigs/pig-prices (izvor za aktualne cijene svinja)
https://www.agricensus.com/ ovaj web sajt koristim kao izvor informacija i agregiranih vijesti
GIS alati
preglednik.arkod.hr - odličan alat za pregled što je na nekom području u sustavu poticaja. Integriranost sa katastrom osigurava lako pretraživanje i preklapanje ARKOD parcela i katastarskih čestica. Dobar alat za pretraživanje po MIBPG, katastru, ARKOD ID-u). Moguće doći do informacije koje je poljoprivredno gospodarstvo “vlasnik” pojedine ARKOD čestice. Mjerač površine i udaljenosti.
katastar.hr … odličan alat za pregled katastarskih čestica i vlasništva pojedine čestice. najnoviji ortofoto, na ARKOD stranicama uglavnom je par godina starija verzija ortofota.
ispu.mgipu.hr … ovdje najčešće gledam prostorne planove pojedine općine, u kombinaciji sa ortofoto snimkama zanimljivo je pratiti stanje nekog poljoprivrednog zemljišta kroz vrijeme. Npr ako u sadašnjosti postoje kanali na nekoj parceli, a na snimci iz 1968. godine ne postoje znači da je to zemljište imalo problem koji se pokušao riješiti tim kanalima – iz toga se da zaključiti kakve probleme rješavaju kanali i gdje/zašto je najveći izazov na postojećim parcelama.
Google Earth… najbolji je za povijesni pregled ortofoto pregleda stanja pojedine parcele, u zadnjih par desetljeća. Iz toga je često lako zaključiti gdje postoje problemi sa odvodnjom na parceli, jer je vidljivo gdje leži vodi odnosno usjevi su uništeni. Jednostavno mjerenje udaljenosti, površina. Zgodan i za osnovno projektiranje navodnjavanja jer se može formirati kružnica (central pivot navodnjavanje). Ima i nadmorske visine, pa je na taj način vidljivo konfiguracija tla, zgodno kod planiranja voćnjaka. Koristim i mogućnost crtanja nekog područja što se kasnije može preko mobilnog uređaja dobro iskoristiti za pronaći neko zemljište. Iz Agroneta se može napraviti export prostornih podataka koji se onda može ubaciti u Google Earth.
Google maps – streetview. Nekad je potrebno pogledati kako izgleda nešto bez da se vozite 200 km da bi to vidjeli uživo. Google maps to pomaže sa svojim streetviewom. Naročito korisno kod istraživanja građevinskih objekata, ali i obraslosti neke parcele i slično.